Terapia odczuleniowa na komary

KOMARY

komaryKomary stanowią utrapienie okresu letniego, szczególnie dla dzieci. Doskwierający świąd stanowi bardzo duży dyskomfort dla dziecka, któremu ciężko jest wytłumaczyć, że usilne drapanie miejsca ukąszenia nie przyniesie niczego dobrego.

Po ukąszeniu komara pojawia się zazwyczaj fizjologiczna reakcja poukąszeniowa, najpierw bąbel na podłożu rumieniowym, o średnicy od 2 do 20 mm, a w kolejnych godzinach (z maksymalnym natężeniem między 24 a 36 godziną po ukąszeniu) tworzy się twarda, swędząca grudka, która znika powoli w ciągu kilku dni, a czasem nawet tygodni.

 

Wszystko to, co dzieje się po ukąszeniu komara jest efektem działania na organizm śliny komara. Zdarza się także uczulenie na alergeny znajdujące się w tej ślinie i wtedy obraz po ukąszeniu może wyglądać inaczej. Ukąszenia komarów mogą powodować reakcje alergiczne. A te można podzielić na miejscowe i uogólnione, które występują niezmiernie rzadko. Ze względu na czas pojawienia się objawów mówimy o reakcjach natychmiastowych i opóźnionych.

 

Reakcja natychmiastowa miejscowa to silnie swędzący, zaczerwieniony rozległy bąbel, mogący wyglądać nawet jak lokalny obrzęk. Reakcje natychmiastowe uogólnione w postaci skurczu oskrzeli, obrzęku krtani czy spadku ciśnienia są bardzo, bardzo rzadkie po ukąszeniu przez komary.

 

Uczulenie na komary w postaci reakcji opóźnionej miejscowo może być znacznie zróżnicowane. Może to być swędząca grudka, pojawiająca się do 24 godzin od ukąszenia. Może to być także rozległa reakcja lokalna – rumień, bąbel, ponadto może pojawić się wysypka pęcherzowa czy krwotoczna – są to jednak sytuacje niezmiernie rzadkie, podobnie jak zmiany opóźnione, ogólnoustrojowe: gorączka, dreszcze, powiększenie węzłów chłonnych czy bóle mięśniowo-stawowe.